JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: pothkan »

wottek pisze:Ciekawe czy ta rada zda egzamin. Może będą taki zrzuty na okręty jak przed II wojną?
Idea "rady lobbystów" - kto wie, nie zaszkodzi sprawdzić. Natomiast jeśli chodzi o zrzutkę, to jest akurat utopia: http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=24&t=130752
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2028
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: dessire_62 »

Następna moneta, tym razem ORP Dragon.

Dostępne są również blistry OORP Orzeł i Błyskawica.

@Adamus, czemu nie ma przed nazwami okrętów ORP?
Jakoś tak łyso bez tego ORP.

Pozdrawiam.
Załączniki
.Orzeł.jpg
.Orzeł.jpg (45.27 KiB) Przejrzano 5986 razy
.Błyskawica.jpg
.Błyskawica.jpg (123.5 KiB) Przejrzano 5986 razy
.2_zl_2012_Dragon.jpg
.2_zl_2012_Dragon.jpg (91.78 KiB) Przejrzano 5986 razy
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: pothkan »

dessire_62 pisze:@Adamus, czemu nie ma przed nazwami okrętów ORP?
Jakoś tak łyso bez tego ORP.
Co więcej - skąd cudzysłów? Toż to językowy archaizm...
Awatar użytkownika
miczman
Posty: 551
Rejestracja: 2005-12-29, 17:54
Lokalizacja: Gdynia

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: miczman »

A czy tylko mi się wydaje, że maszt jakiś taki przeskalowany?
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Marmik »

Jak są robione te blistry? Czy moneta jest jakoś "zabezpieczona" przed robieniem śladów paluchami?
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: crolick »

Marmik pisze:Jak są robione te blistry? Czy moneta jest jakoś "zabezpieczona" przed robieniem śladów paluchami?
Tak, moneta jest "wtopiona" w plastik ochronny, tak że nawet jej nie można wyjąć. Ja kupuję blister + zwykłą monetę.
miczman pisze:A czy tylko mi się wydaje, że maszt jakiś taki przeskalowany?
Dokładnie. DRAGON mało udany jest i trochę GRYFA przypomina :/
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Oj marudzicie, to zwykła moneta a nie render 3D. Moim zdaniem wygląda OK.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: polsteam »

pothkan pisze:
dessire_62 pisze:@Adamus, czemu nie ma przed nazwami okrętów ORP?
Jakoś tak łyso bez tego ORP.
Co więcej - skąd cudzysłów? Toż to językowy archaizm...

nie wiem, czy cudzysłów "w ogóle" to archaizm, czy nie...

jestem jednak stanowczo przy zdaniu, że w języku polskim NIE POWINNO się używać cudzysłowu w nazwach własnych jednostek pływających...

- bo w nazwach własnych nie stosuje się cudzysłowu (stosuje się go np. w tytułach utworów literackich, etc.)

- bo (jeśli by wziąć naleciałości obcojęzyczne) - z jakiej racji mamy stosować zwyczaj rosyjski i niemiecki (dość często spotyka się w tekstach / publikacjach w tych językach nazwy statków i okrętów pisane w cudzysłowie), a nie np. angielski (większe tradycje morskie, większa uniwersalność ze względu na opanowanie całej branży morskiej przez ten język)?... [w źródłach natywnie anglojęzycznych cudzysłów w nazwach statków i okrętów spotyka się bardzo rzadko (a szczególnie w publikacjach MORSKICH, bo w mediach głównego nurtu pewnie się, niestety, zdarza...)]
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Marmik »

Sprawa już chyba dawno wyjaśniona, bo jakieś 11 lat temu MiKo uzyskał dość przekonującą opinię od dra (dziś hab.) Bańko z PWN.
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=378
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Adamus
Posty: 34
Rejestracja: 2012-04-02, 13:40
Lokalizacja: Gdynia

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Adamus »

Witam Panów,

przepraszam, że tak późno odpowiadam, ale sama odpowiedź i tak nie będzie zadowalająca, a mianowicie: całkowicie się zgadzam, że brakuje przed nazwą okrętu ORP - moim zdaniem możemy to potraktować w kategorii dużego błędu. Jeżeli chodzi o cudzysłów to posypuję głowę popiołem, gdyż zapisy takie stosujemy cały czas i zapewne będziemy stosować nadal, chociaż jest to zapis błędny z punktu widzenia językowego. Niestety my (biuro prasowe) nie mieliśmy żadnego wpływu na wizerunek monety i takowego sobie nie uzurpujemy. Od samego początku konsultantem NBP w tym zakresie było Muzeum Marynarki Wojennej. Już przy pierwszej monecie zauważyliśmy, że brak jest skrótu ORP. W tym samym czasie wzory drugiej monety były już zatwierdzone (proces planistyczny w NBP jest określony jak w każdej innej instytucji) i nie można było już nic zmieniać. Dodanie teraz, na kolejnych monetach, ORP wiązało by się z utratą ich jednolitości. Dlatego też pozostają bez zmian i na kolejnych monetach też nie zobaczymy ORP.

Jeżeli chodzi o ORP Dragon to oficjalna uroczystość jej "wodowania" odbędzie się we wtorek, 23 października, na pokładzie jednego z OTRM (na 90% Kraków), który cumował będzie w Szczecinie przy Wałach Chrobrego. Tłumacząc się od razu z daty (niestety nie jest to ani sobota ani niedziela) - została ona zaakceptowana na prośbę NBP, gdyż tego dnia będzie w Szczecinie z-ca Dyrektora NBP z samej Warszawy :-) i uroczyście woduje monetę wspólnie z dowódcą 8 FOW kontradmirałem Krzysztofem Teryfterem. Więcej info na ten temat wkrótce.

Pozdrawiam
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: p11c »

Aż trudno uwierzyć, że az tak wielkiej ignorancji ze strony Muzeum Marynarki Wojennej , która to instytucja nie zauważyła braku skrótu ORP. Jeśli tacy ludzie tam pracuja to nie jest dziwne, że internauci muszą sie zajmować promocją PMW.
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Wicher »

Po tylu wpadkach jakie ostatnio zaliczyła kadra MMW, nie jestem specjalnie zaskoczony i tym błędem.
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Awatar użytkownika
miczman
Posty: 551
Rejestracja: 2005-12-29, 17:54
Lokalizacja: Gdynia

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: miczman »

Mnie też zupełnie nie dziwi, że takie coś wyszło z poparciem MMW. I co gorsza już mnie nie dziwi, że nie mnie nie dziwi :(
szafran
Posty: 2196
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: szafran »

Wicher pisze:Po tylu wpadkach jakie ostatnio zaliczyła kadra MMW, nie jestem specjalnie zaskoczony i tym błędem.
Mam nadzieję, że kiedyś prosty lud pozna historię o wpadkach muzealników z MMW.
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: Wicher »

Mogę Ci ją zdradzić już teraz, pokrótce, zaczynając od ciągle przesuwanego otwarcia MMW (bibliotekę AMW zdążono przez ten czas postawić i otworzyć!); zamykania nagle wystaw czasowych; organizowania akcji promocyjnych w stylu "przyjdź pod bramę MMW i zaśpiewaj Morze, nasze morze" i dawania o tym ogłoszenia tylko na FB; organizowania konkursów poetyckich i informowania na FB o zwycięzcach, przekręcając przy okazji imiona i nazwiska (profesjonalizm jak się patrzy); szukania poprzez FB i forum DWS informacji o grupach rekonstrukcyjnych istniejących w Trójmieście aby finalnie zaprosić na Noc Muzeów ... rekonstruktorów średniowiecznych rycerzy; zaniedbania na stronie internetowej MMW gdzie w dziale Ekspozycja dowiadujemy się, że 'ekspozycja to ekspozycja' i tyle :) Do tego ta wtopa z monetą.
Jak widzisz Michale, jest za co "klepać po plecach" kadrę MMW...
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: JAK WYPROMOWAĆ ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PMW

Post autor: p11c »

Po wpadce z ORP nie dziwi mnie to co piszecie. Myślę , że promocje PMW nalezy robić dwu torowo. Z jednej strony działac samodzielnie ale z drugiej krytykowac i piętnować ludzi za to odpowiedzialnych. Pisac listy i maile. Żądać wyjasnien od organów nadzorujących. Na każdym etapie można wszystkich weryfikować. Sprzedawców, budowniczych, nauczycieli a nawet sędziów. więc czemu nie wpływać na wymianę kadry tych pożal sie Boże muzealników.. Jeśli zaczniemy ich krytykować i piętnować w realnym świecie to też będzie promocja PMW bo być może zmienimy ludzi za to odpowiedzialnych. Nawet świete krowy można zniszczyc jesli rozpiszemy wici
ODPOWIEDZ