Wizyta włoskich krążowników w Gdyni w 1929 r.

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Tadeusz Klimczyk
Posty: 1178
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Wizyta włoskich krążowników w Gdyni w 1929 r.

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

31 lipca 1929 r. na redzie gdyńskiej zacumowały włoskie krążowniki szkolne "Francesco Ferrucio" i "Pisa". Do portu wejść nie mogły ze wzgledu na zbyt duże zanurzenie. Poszukuję jakiegoś fajnego zdjęcia do zilustrowania artykułu no i oczywiście wszelkich ciekawostek dotyczących tej wizyty.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4479
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Był to rejs szkolny od 2.7 do 30.9, na trasie Genua-Gibraltar-Antwerpia-Gdynia-Gdańsk-Sopot-Kilonia-Gravesend-Hawr-Portsmouth-Vigo-Livorno. Dla Ferruccio był to zarazem ostatni rejs w aktywnej służbie.

W Gli incrociatori italiani 1861-1967 jest zdjęcie Ferruccio z tego właśnie rejsu (w Antwerpii), na s. 317, oraz portretowe zdjęcia Pisy z lat 20. (s. 333-334).

Co do ciekawostek: szukałeś w prasie lokalnej? O wizytach bywa tam sporo detali, sprawdzałem przy końcówce lat 30.
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Witającym okrętem był ORP "Mazur", a oficerem komplementacyjnym por. mar. Stanisław Jabłoński.
JB
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Dn. 30 VII o godz. 11 przybędzie do Gdyni włoska eskadra szkolna w składzie 2 krążowników: PISA i FERRUCCIO pod dowództwem kadm. Ettere Reta. Eskadra pozostanie w Gdyni do 5 VIII.

Na oficerów łącznikowych wyznaczono: kpt. mar. Stankiewicza, kpt. mar. Kodrębskiego oraz por. mar. Namieśniowskiego.

W CAWie znajduje się 5-stronicowy 'Program pobytu Eskadry Włoskiej w Gdyni', którego fotokopią nie dysponuje (ale jakby co mogę podać sygnaturę).
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Taki się nada?
Obrazek
F FERRUCCIO na gdyńskiej redzie.
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1178
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Wizyta włoskich krążowników w Gdyni w 1929 r.

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Bardzo wszystkim dziękuję. Zdjecie od Marka - super !

W starej prasie lokalnej nie szukałem - prawdę powiedziawszy chciałem się trochę "powozić" na tych, co ją penetrowali.

Wspomniana w "Gli incrociatori italiani" ta wizyta w Zoppot trochę wzbudziła moje watpliwości. Przy molo stały skoro do Gdyni nie mogły wejść ? Na jakimś forum związanym z historią Gdańska wyczytałem, że załogi były wożone przez parę dni po okolicach - może stąd ten Sopot. "Gli incrociatori..." chaosem informacyjnym czasami przyprawia o bóle migrenowe.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Wizyta włoskich krążowników w Gdyni w 1929 r.

Post autor: crolick »

Tadeusz Klimczyk pisze:Bardzo wszystkim dziękuję. Zdjecie od Marka - super !

W starej prasie lokalnej nie szukałem - prawdę powiedziawszy chciałem się trochę "powozić" na tych, co ją penetrowali.

Wspomniana w "Gli incrociatori italiani" ta wizyta w Zoppot trochę wzbudziła moje watpliwości. Przy molo stały skoro do Gdyni nie mogły wejść ? Na jakimś forum związanym z historią Gdańska wyczytałem, że załogi były wożone przez parę dni po okolicach - może stąd ten Sopot. "Gli incrociatori..." chaosem informacyjnym czasami przyprawia o bóle migrenowe.
Okręty z Gdyni przeszły do Gdańska. Pewnie wtedy zwiedzali i Zoppoty.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Slaw »

Jeżeli jesteś zainteresowany to mogę na priv e-maila przesłać takie dwa:

Obrazek

jeżeli mnie pamięć nie myli, wizyta dość szczegółowo była opisana w jednym z numerów "Wiarusa" z roku 1929 .Niestety, nie mam tego w priv archiwum .
Co do pobytu w Zoppot .
Swego czasu znalazłem fotki z wizyty Amerykanców (DD-217) w Gdańsku ( byli też w Gdyni).Jedno ze zdjęć zostało wykonane w czasie wystawnego obiadu na cześć gości w Grand Hotelu Zoppot .
Zoppot mógł być standardowym punktem do zwiedzania przez załogi okrętów wpływających z wizytą do WMG.
Slaw
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Wizyta włoskich krążowników w Gdyni w 1929 r.

Post autor: dessire_62 »

Ostatnio pokazało się kilka zdjęć z tej wizyty
Załączniki
ital. Schiff vor Danzig Gdansk 1929 Polen...jpg
ital. Schiff vor Danzig Gdansk 1929 Polen...jpg (73.45 KiB) Przejrzano 5401 razy
ital. Schiff vor Danzig Gdansk 1929 Polen.jpg
ital. Schiff vor Danzig Gdansk 1929 Polen.jpg (61.88 KiB) Przejrzano 5401 razy
ital. Schiff vor Danzig Gdansk 1929 Polen;.jpg
ital. Schiff vor Danzig Gdansk 1929 Polen;.jpg (71.64 KiB) Przejrzano 5401 razy
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Wizyta włoskich krążowników w Gdyni w 1929 r.

Post autor: Marek T »

Tadeusz Klimczyk pisze:... ta wizyta w Zoppot trochę wzbudziła moje watpliwości. Przy molo stały skoro do Gdyni nie mogły wejść ? ...
Mogli stać na redzie, a załogi mogły być dowożone na ląd szalupami.
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2027
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Wizyta włoskich krążowników w Gdyni w 1929 r.

Post autor: dessire_62 »

Marek T pisze:
Tadeusz Klimczyk pisze:... ta wizyta w Zoppot trochę wzbudziła moje watpliwości. Przy molo stały skoro do Gdyni nie mogły wejść ? ...
Mogli stać na redzie, a załogi mogły być dowożone na ląd szalupami.
Razem? ze zdjęciami włoskich okrętów były dwa zdjęcia mola w Zoppot..., z 1928 roku.
"Z wykonania" podobne do tych okrętowych, jakby z jednego filmu fotograficznego.
Załączniki
Zoppot Sopot Landungsbrücke 1929 Polen.jpg
Zoppot Sopot Landungsbrücke 1929 Polen.jpg (78.15 KiB) Przejrzano 5383 razy
Zoppot Sopot Polen 1929.jpg
Zoppot Sopot Polen 1929.jpg (69.11 KiB) Przejrzano 5383 razy
ODPOWIEDZ