Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

możesz to narysować o co ci chodzi ? Jak mam przekręcić ten wirnik ?
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Waldek K »

...i jeszcze te płaskowniki... . Jesteś pewien, że były zamocowane tylko na jednym końcu? Jeden konar, albo nawet łacha piachu szczególnie przy ruchu wstecz i byłoby dokowanie i klepania, że hej!
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Jak zobaczysz dysze sterujące to zobaczysz czemu były w jednym miejscu. Inaczej się nie da.
Przy ruchu wstecz one były dodatkowo zabezpieczone. To taka sprytna konstrukcja. Jak mi się uda to pokażę to dziś .
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1628
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Grzechu »

p11c pisze:możesz to narysować o co ci chodzi ? Jak mam przekręcić ten wirnik ?
Powinny być skręcone i wyprofilowane jak płaty śruby.
W stanie takim jak teraz pędnik będzie zachowywał się jak koło łopatkowe na bocznokołowcach i będzie "pchały" wodę w poprzek.
Republika marzeń...
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Bo te stożki nie przypominały dzisiejszego napędu hydrodynamicznego , ale były raczej podobne do napędu współczesnych rowerków wodnych i pchały wodę . Tu masz schemat gdzie góra rysunku to przód okrętu . Jeśli bym dał wyprofilowane śruby to musiałbym skierować strumień wody nie do dołu ale na boki okrętu .
Obrazek
A na tym zdjęciu też nie masz śrub ale zwykłe wirniki .
Obrazek
Na MĄTWIE te wirniki miały ok 1,5 m . Ciężko sobie wyobrazić tej wielkości śrubę umieszczoną poprzecznie do okrętu.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Marek T »

p11c pisze:Bo te stożki nie przypominały dzisiejszego napędu hydrodynamicznego , ale były raczej podobne do napędu współczesnych rowerków wodnych i pchały wodę.
Chyba źle zinterpretowałeś rysunek.
Tam pisze wyraźnie - stożki Hotchkissa to BYŁ napęd strugowodny.
Wirniki (Twoje śruby) były wewnątrz zamkniętej obudowy. Woda była zasysana do środka pompy przez jeden otwór, mielona wewnątrz obudowy przez wirnik (śrubę) i wyrzucana na zewnątrz przez drugi otwór, co dawało "odrzut" i ruch jednostki. Sama pompa znajdowała się wewnątrz jednostki, przez co dno mogło pozostać prawie gładkie.
Mam również wrażenie, że oś obrotu Twojego wirnika biegnie wzdłuż płaszczyzny symetrii okrętu. Powinna biec prostopadle do niej.
Choć w świetle rysunku 5.14 (na zamieszczonym przez Ciebie wycinku) to może nie mieć znaczenia...

Tutaj jest dokładny opis urządzenia:
http://www.google.com/patents/US1489079

Czy możesz zrobić zdjęcie pokazujące Twój model od dołu w całości? - tak, aby było widać pędniki.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

1. wirnik umieściłem prostopadle do linii okrętu ( w podobnym układzie jak w tylnokołowcu.
2. Zdjęcie modelu umieszczę za jakieś dwie godzinki
3. W moim modelu wirnik nie jest zamknięty a przymykany przez co dno jest też prawie gładkie. Nie widać tego jeszcze bo całość nie jest skończona. Pracuję nad tym i tez dam fotki.
4. Zasada mojego napędu jest identyczna jak opisałeś . Woda jest zasysana w najwęższym miejscu stożka , mielona i następnie wypychana przez wirnik na zewnątrz ( w najszerszym miejscu stożka , w odpowiednim kierunku.

Pytanie zasadnicze dla ciebie. Ile wg. ciebie powinna wynosić średnica wirnika ?
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Tak cały czas przeglądam te rysunki patentowe i wg. mnie wszędzie wirnik wystaje poza obrys kadłuba :(
Na rysunkach patentowych małą literką "a" zaznaczono dno jednostki ( poprawiłem je na czerwono ).
I w zależności od typu jednostki pływającej sprawa wygląda tak .
Płaskodenna
Obrazek
Obrazek
lub jednostka z kilem
Obrazek
Wszędzie wirnik wystaje poza obrys kadłuba . Jeśli źle to interpretuję narysuj jak ty to widzisz .
Przeanalizowałem twoje słowa i jeśli cię dobrze rozumiem to ty optujesz za wersją A wg, mojego rysunku. Natomiast na rys. B przedstawiam moją wersję . Jak możesz to dorysuj do rysunku A swoje uwagi oraz dysze sterujące kierunkiem pływania
Obrazek
Na brązowo masz dno jednostki, na zielono wirnik a na niebiesko wypływającą wodę.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Marek T »

p11c pisze:...wszędzie wirnik wystaje poza obrys kadłuba...
Być może rysunki na to wskazują, ale na stronie 9 (opis patentu można pobrać w postaci pliku PDF z podlinkowanej przeze mnie strony) w w liniach 31-34 wyraźnie pisze: In special cases in which shallow draught is of the greatest importance, a recess may be built in the hull and the propeller carried therein..
Czyli: w wyjatkowych przypadkach, gdy małe zanurzenie jest szczególnie ważne, w kadłubie można wykonać niszę i schować w niej pędnik.

W sumie dla pędnika to nie ma znaczenia, czy jest on cały schowany w kadłubie czy wystaje.
Ważne jest natomiast, że rzeki były płytkie i okręty Flotylli winny były mieć jak najmniejsze zanurzenie. Dlatego przypuszczam, że w przypadku MĄTWY wirniki powinny być jak najbardziej wpuszczone w kadłub; nie zdziwiłbym się, gdyby jej dno było całkiem gładkie.

Co do średnicy wirnika - pewnie można by to obliczyć, ale trzeba by mieć więcej danych, choćby prędkość obrotową wirnika.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Tak masz rację ale to jest w wyjątkowych przypadkach i przypuszczam, że wtedy maleje wydajność pędnika. Dla tego ja swój pędnik umieściłem na skosie ( patrz rysunek ) tak ,że o ile pędnik wystaje za obrys kadłuba to nie zwiększa zanurzenia okrętu . Na kanonierkach typu Z wielkość pędnika wynosiła 48 cali . Mątwa jest większym okrętem więc logiczne jest , iż ten pędnik też jest większy.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1628
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Grzechu »

Heh, chyba muszę doczytać o stożkach Hotchkissa, bo wygląda na to, że mam o nich błędne wyobrażenie...
Potraktuj moje posty w tym temacie jako niebyłe, bo być może sieję tylko niepotrzebny zamęt.

Ale zapewniam, że nie "czepiałem" się dla samego "czepiania" :)
Republika marzeń...
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Wiem . Po prostu inaczej sobie to wyobrażałeś i tyle. Ja tylko bronię swoich racji i pokazuje , że cała budowa była głęboko przemyślana a nie wynikała z jakiejś wizji artystycznej . A ten okręcik to naprawdę mój konik od bardzo dawna o czym chyba już wszyscy na tym forum wiedzą :)
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

No i obiecany cały kadłub z umiejscowionymi stożkami i wirnikami, ale całość nieskończona.
Obrazek
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Marek T »

p11c pisze:No i obiecany cały kadłub z umiejscowionymi stożkami i wirnikami, ale całość nieskończona.
Jakoś inaczej sobie wyobrażam napęd Hotchkisa, choć - przyznaję - żadnego nie widziałem w naturze.
Jak - według Ciebie - wygląda obieg wody w pędniku przedstawionym przez Ciebie na zdjęciu modelu?
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Jak skończę całość to wyjaśnię , będzie wtedy prościej.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: RyszardL »

Ja też bym się chętnie dowiedział, jaki będzie obieg wody, ale mam jeszcze inne pytanie.
Czy jesteś pewien, że to jest właściwa lokalizacja tych pędników na ściętej partii kadłuba.
Też nie widziałem żadnego, ale mnie się tak wydaje, że na samym dnie miałby "więcej wody" do dyspozycji i większą sprawność.
No, chyba że widziałeś jakieś zdjęcie "Mątwy", na którym je widać właśnie w tym miejscu.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
ODPOWIEDZ