Tadaaaam ! ! !

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

I jak...?

extra www, od dziś jest moją startową stroną
1
3%
ładna, ciekawie się zapowiada
25
83%
na bezrybiu i rak ryba (czyli może być...)
3
10%
widziałem lepsze, mało ciekawa
1
3%
Seawolf, wyjazd z tym badziewiem! ! !
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 30

karolk

Post autor: karolk »

I`m powyżej, sorki, ale się zapędziłem ;)
karolk

Post autor: karolk »

I`m powyżej, sorki, ale się zapędziłem ;)
Awatar użytkownika
CIA
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-18, 12:46
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: CIA »

karolk pisze:
CIA pisze:
karolk pisze:stal jest stalą i ma pewne właściwości fizyczne, których nie "poprawisz" aż w takim stopniu, technologicznie nie jest to możliwe z tego typu materiałem, to nie włókno węglowe :)
Na podstawie jakich źródeł/opracowań/testów tak twierdzisz?
na podstawie właściwości fizycznych i chemicznych stopu metalu zwanego stalą, które to właściwości są niezmienne na planecie zwanej ziemią, no chyba, że masz stal wyprodukowana przez inne cywilizacje :wink:
Czy chcesz przez to powiedzieć, ze wszystkie stale na planecie Ziemia mają takie same właściwości? :shock:
karolk

Post autor: karolk »

a może róznią się o 30 procent produkowane do tego samego celu?
Awatar użytkownika
CIA
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-18, 12:46
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: CIA »

Różnią.
karolk

Post autor: karolk »

tak? udowodnij :)
Awatar użytkownika
CIA
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-18, 12:46
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: CIA »

MiKo pisze:
CIA pisze:
MiKo pisze: Ale zgadzamy się że do 16 cali armata Iowy biła na głowę każdą inna armatę?
Nie zgadzamy się :-D
Przynajmniej jedna armata miała większą przebijalność burty z uwagi na ogromną prędkośc wylotową, a inna z uwagi na małą prędkośc wylotową miała większą przebijalnośc pokładów... :P
No to się zgadzamy te dwie armaty (włos. 381 i bryt. 381???) były razem wzięte lepsze od jednej z Iowa :p
;)
Myślałem z tymi pokładamai o amerykańskiej 406 Mk6, ale rzeczywiście niektóre brytyjskie pomimo lżejszego pocisku też miały większa przebijalnośc.
karolk

Post autor: karolk »

zapomniałeś o działach Bismarcka
Awatar użytkownika
CIA
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-18, 12:46
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: CIA »

karolk pisze:tak? udowodnij :)
To jak zwykle: jedno źródło ja, drugie Ty. OK? :lol:
"Japońskie pancerniki typu Nagato" Lars Ahlberg str. 4, ostatnia linijka u dołu... :-D
Teraz Twoja kolej :D
Awatar użytkownika
CIA
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-18, 12:46
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: CIA »

karolk pisze:zapomniałeś o działach Bismarcka
Właściwie to trudno powiedzieć coś dokładnie o przebijalnosciach jak nie testowało sie armat na tej samej stali...
karolk

Post autor: karolk »

niestety, genialnej pozycji pana Larsa nie mam, ale możesz śmiało przytoczyć po polskiemu, cobyśmy się rozumieli jak ludzie, a nie barbarzyńcy... :)
karolk

Post autor: karolk »

oczywiście podręcznik metalurgii uznasz za dobre źródło, czy mam lepszejszego szukać>? 8)
Awatar użytkownika
CIA
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-18, 12:46
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: CIA »

karolk pisze:oczywiście podręcznik metalurgii uznasz za dobre źródło, czy mam lepszejszego szukać>? 8)
Jak znajdziesz takowy ze stalami pancernymi to daj znać ;)
Awatar użytkownika
CIA
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-18, 12:46
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: CIA »

karolk pisze:niestety, genialnej pozycji pana Larsa nie mam, ale możesz śmiało przytoczyć po polskiemu, cobyśmy się rozumieli jak ludzie, a nie barbarzyńcy... :)
No napisał to samo co napisałem kilka postów powyżej..
"...ich płyty pancerza (przyp. Nagato) były o ok. 30% gorsze niż przykładowo brytyjskie czy niemieckie płyty pancerne z lat trzydziestych"
Ale mam tez inne cytaty... :)
karolk

Post autor: karolk »

jakby to powiedzieć, różni ludzie różne rzeczy piszą, a zagadnienia wytopu stali opisane w tymże podręczniku jednakowo traktują stal pancerną i stal konstrukcyjną, które to obydwie występują przy budowie okrętów opancerzonych i właśnie ciekawym zagadnieniem poruszonym w tym podręczniku politechnicznym i poradniku inżyniera jest stwierdzenie, że stal stosowana w okrętownictwie zasadniczo nie zmienia się od XIX wieku, gdyż dodatki usztywniające i utwardzające w połączeniu z bardzo szczególnymi warunkami chemicznymi mogą byc wykorzystane do 5 procentowego polepszenia ich parametrów, kolejne procenty wynaleźli pewni konstruktorzy, stosując utwardzanie powierzchniowe, które jednak ma cały szereg wad szczególnie jaskrawo widocznych na pancernikach USN, dlatego ciekawym na czym ów autor (autorzy) opiera swoje rewelacje, bo takowymi można je spokojnie nazwać :)
karolk

Post autor: karolk »

kontunuując, jaki efekt wywołało by trafienie Nagato w ów rozszczepiony pancerz pancernika USN, czyli z pominięciem nadmiernie sprężystej wartwy utwardzonej, a jaki przeciwne trafienie w litą płytę pancerza japońskiego pociskiem USN zapewne ten pan Lars nie napisał, co?
ODPOWIEDZ