Skróty okrętowe - liczba mnoga

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Skróty okrętowe - liczba mnoga

Post autor: crolick »

Jak powszechnie wiadomo część flot od dawna stosuje skróty literowe przed nazwą okrętu. W naszym przypadku to O.R.P. u Brytyjczyków H.M.S. a Amerykanów U.S.S. Czy ktoś z PT Klikaczy wie jaka jest liczba mnoga dla w/w skrótów?! O ile mi wiadomo w polskiej flocie liczba mnoga winno mieć formę: OO.R.P. ale nie jestem pewien czy pomiędzy dwoma O powinna być kropka czy też nie. Natomiast kompletnie nie wiem jak to wyglądało ze skrótami H.M.S. i U.S.S.?! Ktoś mógłby pomóc?!
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Post autor: Wicher »

Andrzej - nie O.R.P. tylko ORP, bez kropek. Tak samo HMS.

Nie ma mnogości tych skrótów w języku angielskim. Wymieniając w kolejności okręty z nazwy stosuje się skrót pojedyńczy. Wygląda to najczęściej tak:
HMS King George V, Rodney and Nelson.
Bardzo często pisana jest też sama nazwa bez skrótu przed nią.
Poza tym w Royal Navy przy okrętach pomocniczych nie stosuje się skrótu HMS a RFA .

Tak samo jeśli chodzi o okręty amerykańskie - jest USS i nic poza tym.
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Bukowa
Posty: 338
Rejestracja: 2006-07-19, 15:54
Lokalizacja: Bukowa

Post autor: Bukowa »

Wichrze!
To dlaczego mamy temat "O.R.P. Orzeł" i nikt nie zwraca na takie rzeczy uwagi?
Pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Post autor: Wicher »

Nie wiem.
Ja się pojawiłem gdy temat już był. Może nikt nie zwraca uwagi bo każdy się do tej formy na forum przyzwyczaił. Choć jest niepoprawna.

Orzeł czy Błyskawica to Okręt Rzeczypospolitej Polskiej a nie Okręt. Rzeczypospolitej. Polskiej.

Poza tym spójrz na inne skróty odnazwowe - PKP, PKO, WBK - widzisz tam kropki?
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Adam
Posty: 1747
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Post autor: Adam »

W stosunku do naszych okrętów stosowano kiedyś dość powszechnie, a dziś znacznie rzadziej formę mnogą, czyli OORP. Czy jednak jest ona prawidłowa?
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Post autor: Wicher »

Tak.
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

poprawność ortograficzna

Post autor: Andrzej J. »

Wicher pisze:Nie wiem.
Ja się pojawiłem gdy temat już był. Może nikt nie zwraca uwagi bo każdy się do tej formy na forum przyzwyczaił. Choć jest niepoprawna.

Orzeł czy Błyskawica to Okręt Rzeczypospolitej Polskiej a nie Okręt. Rzeczypospolitej. Polskiej.

Poza tym spójrz na inne skróty odnazwowe - PKP, PKO, WBK - widzisz tam kropki?
Nie masz Wicher racji. Przed wojną pisano "O.R.P." z kropkami - jest to jeszcze widoczne w kronikach St. Piaskowskiego. Tak samo K.M.W.
Sam w dzieciństwie miałem przedwojenną emaliowaną tablicę zdjętą z poczty, na której było: P.K.O. - Pocztowa Kasa Oszczędności.
Od kilkudziesięciu lat, ortografia - i tylko ona - stanowi, że piszemy bez kropek - a więc ORP, KMW (ex post), PKO (choć rozwinięcie nazwy się zmieniło na Powszechna).
Podobny, choć inny jest problem z łodzią podwodną, kontrtorpedowcem. Wymarło i już.
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Post autor: Wicher »

No to gdzie ja nie mam racji skoro sam w trzecim zdaniu przyznałeś, że owe skróty piszemy bez kropek?
Przecież napisałem to samo, a jedynie nie wspomniałem o anachronizmach/archaizmach :-D
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Adam
Posty: 1747
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Post autor: Adam »

Jednak czy OORP ma uzasadnienie w jakiejś regule rządzącej naszym językiem ojczystym, czy wynika jedynie z tradycji ("bo tak się zawsze pisało"). Czy też może jest językowo niepoprawne? Pewnie musiałby się wypowiedzieć jakiś językoznawca.
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Przepraszam Wicher, wyraziłem się nieprecyzyjnie była poprawna przed wojną, po zmianie zasad już nie.
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Post autor: Wicher »

W porządku, Andrzej :spoko:
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Adam pisze:Jednak czy OORP ma uzasadnienie w jakiejś regule rządzącej naszym językiem ojczystym, czy wynika jedynie z tradycji ("bo tak się zawsze pisało"). Czy też może jest językowo niepoprawne? Pewnie musiałby się wypowiedzieć jakiś językoznawca.
Myślę że jak wymieniamy ciurkiem profesorów: prof. Abecki, prof. Betecki, prof. Cetecki, prof. Detecki i prof. Etecki, to piszemy - prof. prof. Abecki, Betecki, Cetecki, Detecki i Etecki.
Wydaje mi się że z tego zwyczaju (zasady?) wywodzi się OORP (w starej wersji O.O.R.P - np. w t.2 Piaskowskiego na s.139 mamy" O.O.R.P. Wilia* i Iskra).
Ale najlepiej będzie wiedział JB, jak przy wymieniankach nazw okrętów jest w przedwojennych dokumentach w CAW.


* Notabene nie Wilja, tu chyba błąd Piaskowskiego - bowiem kiedyś Janek stwierdził, iż zmiany nazwy na krótkie "i" nie było, i mu wierzę).
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Slaw »

Przed wojną oraz w czasie wojny skrót "Okręt Rzeczypospolitej Polskiej " pisało się z kropkami czyli O.R.P. Mało tego, nazwa okrętu była z "......" czyli np. O.R.P " Burza".Taką pisownię można znaleść na oficjalnych pieczątkach okrętowych, otokach czapek marynarskich i w regulaminach .
Co do liczby mnogiej - oficjalnie pisało się OO.R.P. Jako przykład takiej pisowni zapodam skan z Dziennika Rozkazów rok 1935
Obrazek
Slaw
Awatar użytkownika
Teller
Posty: 405
Rejestracja: 2004-07-31, 17:25
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Teller »

Rzeczywiście, ciekawy szczególik. Nie sądzę jednak, by w języku angielskim były jakieś skróty mnogie, bo jak miałyby one brzmieć -- USSS i HMSS?

A zmiany manier pisowni między okresem przed- i powojennym nie są czymś niezwykłym; pamiętam, jak ongi sądziłem że zwrotu łódź podwodna używały zawsze jedynie szczury lądowe, a okazało się, że do końca lat 20-tych (o ile dobrze pamiętam), było to oficjalna nazwa klasy okrętów w PMW (t.j. P.M.W.). :wink:
Fear the Lord and Dreadnought
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Teller, zmiana nazwy ŁP --> OP była zarządzona przez Szefa KMW 23 września 1936 (za Kroniką PMW oprac. przez p. M. Babnis (w:) J.K. Sawicki (red.) Kadry morskie, t. II, s.60; może w t.1 Piaskowskiego jest więcej szczegółów, ale pożyczył go ode mnie znajomy).
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Teller pisze:... Nie sądzę jednak, by w języku angielskim były jakieś skróty mnogie, bo jak miałyby one brzmieć -- USSS i HMSS?...
A to znalazł Crolick: http://www.royalnavalmuseum.org/info_sh ... smarck.htm
...Tovey with HMSs King George V, Repulse and Victorious, were still 300 miles away but were intent on intercepting the Bismarck...
JB
ODPOWIEDZ