Export OW ZSRR via PRL

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Export OW ZSRR via PRL

Post autor: AvM »

Nie wiem czy to juz bylo, ale ponoc ZSRR sprzedawal OW via PRL,
nie wiem czy PMW czy tez wojskowy odpowiednik CENTROMORu

Ponoc byly to OP, kutry i niszczyciele.
Polacy szkolili tez zalogi tych okretow.

Czy sa nowe pelna dane na ten temat?

Czy Polscy marynarze z PMW sluzyli w innych marynarkach jako konsultanci , itd?

avm
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Export OW ZSRR via PRL

Post autor: crolick »

Ja wiem o niszczycielach dla Indonezji, które nosiły polskie nazwy, bander i znaki w czasie przejścia z Bałtyku do Indonezji.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: Export OW ZSRR via PRL

Post autor: Wicher »

A to nie były niszczyciele dla Egiptu, typu, bodajże 30 bis, które z polskimi znakami i pod polską banderą (o nazwach nic nie słyszałem) przeprowadzały radzieckie załogi z Oksywia do Aleksandrii? Towarzyszył im wówczas polski frachtowiec, na którym niby był polski oficer koordynujący całą akcję.
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Export OW ZSRR via PRL

Post autor: AvM »

Ja slszaleo o niszczycielach, OP do Egiptu i Indonezji.
Kutrach rakietowych na Kube.

avm
Awatar użytkownika
miczman
Posty: 551
Rejestracja: 2005-12-29, 17:54
Lokalizacja: Gdynia

Re: Export OW ZSRR via PRL

Post autor: miczman »

Najważniejsze dane są zapewne głęboko w archiwach i podejrzewam, że długo tam pozostaną. Tak na szybko przypominam sobie, że w swych książkach o pisali o tym Witkowski i Soysal.
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Export OW ZSRR via PRL

Post autor: JB »

W książce L.Winogradowa - z 1996 roku - "Korabli mieniajut flag" opisana jest dokładnie historia transferu sowieckich okrętów wojennych do Indonezji za pośrednictwem Polski. Były to 2 niszczyciele (pr. 30bis) z Floty Czarnomorskiej oraz 2 okręty podwodne (pr. 613), 2 niszczyciele i kutry pop z Floty Oceanu Spokojnego. W Janes Fighting Ships (bodajże z roku 1959) zauważono ten transfer i nasza flota "zyskała" nowe okręty podwodne i niszczyciele.
Jednostki w Surabaji przekazywał, w mieniu PRL, pułkownik Kaługin (oficer ludowego WP).
JB
rafskar
Posty: 69
Rejestracja: 2005-12-12, 21:16

Re: Export OW ZSRR via PRL

Post autor: rafskar »

a kiedy te transakcje miały miejsce?
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Export OW ZSRR via PRL

Post autor: AvM »

JB pisze: W Janes Fighting Ships (bodajże z roku 1959) zauważono ten transfer i nasza flota "zyskała" nowe okręty podwodne i niszczyciele.
JB
W Jane 1958-59 i 1959-60 1960-61 nie ma tych pokretow

Ciekawostka wszytkie podaja przygotowywana konstrunkcje eskortowca pomiedzy RYGA a KRONSZTADEM w Gdyni.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Export OW ZSRR via PRL

Post autor: RyszardL »

Ciekawa historia. Przyznam, że nie słyszałem o tym procederze.
Zastanawia mnie, po co komu była potrzebna ta zasłona dymna. Czyżby ZSRR nie mogło bezpośrednio sprzedawać swoich okrętów. :?
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Export OW ZSRR via PRL

Post autor: Marek T »

Zdaje mi się, że coś jest o tym we wspomnieniach kmdr Witkowskiego - swego czasu kierownika Muzeum Marynarki Wojennej i jedynego chyba w latach 70tych starszego oficera PMW, który płynnie mówił po angielsku.
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Export OW ZSRR via PRL

Post autor: Chemik »

RyszardL pisze:Zastanawia mnie, po co komu była potrzebna ta zasłona dymna. Czyżby ZSRR nie mogło bezpośrednio sprzedawać swoich okrętów. :?
Przecież Związek Sowiecki bronił pokoju na świecie, a tak mógłby być oskarżony o podsycanie wyścigu zbrojeń :lol:
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Export OW ZSRR via PRL

Post autor: JB »

AvM pisze:
JB pisze: W Janes Fighting Ships (bodajże z roku 1959) zauważono ten transfer i nasza flota "zyskała" nowe okręty podwodne i niszczyciele.
JB
W Jane 1958-59 i 1959-60 1960-61 nie ma tych okretow

Ciekawostka wszytkie podaja przygotowywana konstrunkcje eskortowca pomiedzy RYGA a KRONSZTADEM w Gdyni.
Z moich dawnych notatek.
JFS 1961-62:
m.in. okręty podwodne: Sęp, 2 W (Polska nie miał wtedy op projektu 613 = NATO W), 6 M, z adnotacją: Two W class subs were sold by Poland to Indonesia in Aug 1959.
JFS 1967-68:
m.in. niszczyciele: 271 i 4 Skoryj (były tylko 2).

Jeśli chodzi o transfery sowieckich okrętów do Egiptu z udziałem PRL, to Witkowski oraz Miciński (III tom Księgi statków polskich) opisują rejs okrętu podwodnego pr. 615 (Malutka) z Gdyni do Egiptu w październiku 1956 roku. Okręt płynął w towarzystwie statku BAŁTYK pod polską banderą i miał 3 dowódców: sowieckiego, polskiego (kpt. mar. Leon Ratajczak) i egipskiego, na kiosku miał wymalowany znak taktyczny M-107 (polskie okrety tego typu nosiły oznaczenia od M-100 do M-105). Witkowski pisze o transferze do Egiptu - pod polską banderą - jeszcze kilku okrętów, niszczyciela i 4 dużych ścigaczy op (ze strony polskiej tym zespołem dowodził Zygmunt Rudomino).
JB
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Export OW ZSRR via PRL

Post autor: JB »

A propos sprzedaży przez Polskę kutrów rakietowych. W latach 90. ubiegłego wieku miała sie ukazać w wydawnictwie MON książka o polskim eksporcie broni do krajów "trzeciego" świata. Nie ukazała się, ale w tym czasie w prasie wojskowej pojawiły się informacje, że Polska eksportowała MOR-y (czyli kutry rakietowe pr. 205). To pasuje do informacji AvM o sprzedaży kutrów rakietowych dla floty kubańskiej.
JB
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Export OW ZSRR via PRL

Post autor: JB »

AvM pisze:Nie wiem czy to juz bylo, ale ponoc ZSRR sprzedawal OW via PRL,
nie wiem czy PMW czy tez wojskowy odpowiednik CENTROMORu...
Handlem bronią w PRL zajmował się Centralny Zarząd Inżynierii Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej (później Ministerstwa Współpracy z Zagranicą), a po przemianach Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Cenzin. Centralny Zarząd Inżynierii był zorganizowany na wzór sowieckiej instytucji o nazwie Gławnoje Inżynierskoje Uprawljenie (GIU).
miczman pisze:Najważniejsze dane są zapewne głęboko w archiwach i podejrzewam, że długo tam pozostaną. Tak na szybko przypominam sobie, że w swych książkach o pisali o tym Witkowski i Soysal.
Dokumenty są, tylko czekają na nieleniwych historyków. W archiwum MON, znajdującym się w Twierdzy Modlińskiej, są dokumenty wspomnianych instytucji z lat 1956-1996 (zespół akt Nr 262).
JB
Awatar użytkownika
miczman
Posty: 551
Rejestracja: 2005-12-29, 17:54
Lokalizacja: Gdynia

Re: Export OW ZSRR via PRL

Post autor: miczman »

Czyli w zasadzie nie ma problemu. Uniwersytety, Akademie, Wyższe Szkoły pełne są adiunktów i profesorów a i "historyków" też nie brak za to wyników badań jakoś nie ma. W zasadzie to taka ogólna refleksja i niestety smutna :(
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Export OW ZSRR via PRL

Post autor: szafran »

Czy taki "eksport" był stosowany w latach późniejszych (1970-89)? Czy to była tylko fanaberia lat sześćdziesiątych?

PS faktycznie można zagonić do roboty całe roczniki doktorantów historii z UG niech opracują to zagadnienie :diabel:
ODPOWIEDZ